Online Whatsapp

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Antalya

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi klinik ortamında hekim tarafından uygulanabilen ev tipi diş beyazlatmaya göre daha kısa sürede sonuç veren diş beyazlatma yöntemidir. Ev tipi beyazlatmada olduğu gibi beyazlatma işlemine etki edecek diş taşlar vs. gibi olumsuzluklar ortadan kaldırılmalıdır.

Diş hekimi ofis bleaching uygulamasına ilk önce diş etlerini ve ağız içinde zarar görebilecek diğer yumuşak dokuları korumak için önlemler alarak başlar. Dişetleri koruyucu bir tabaka ile kaplanarak diş beyazlatma ajanının diş etlerine ulaşması engellenir.Bu uygulamanın ev tipi beyazlatmadan farkı, kullanılan kimyasalın etken maddesinin daha fazla olması ve bunun içinde diş hekimi gözetiminde kullanılmasının zorunlu olmasıdır. Ev tipi beyazlatmaya göre daha hızlı sonuç veren ofis tipi beyazlatma led veya lazer gibi ışık kaynaklarıyla birlikte uygulandığında dişlerde çok daha derin bir beyazlatma sağlamaktadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Uygulanabildiği Durumlar

  • Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
  • Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme
  • Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı
  • Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği
  • Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi
  • Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme

Dişlerdeki beyazlatma mekanizması

Diş beyazlatma işleminde, dişlerin en üst tabakasındaki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddeler diş beyazlatma jelleri (karbemid peroksit) ile uzaklaştırılır.