Online Whatsapp

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital Diş Hekimliği Antalya

Üç boyutlu tarayıcıların/yazıcıların yaygınlaşması, mesleki modernizasyon ve standardizasyon ihtiyacının doğması nedeniyle diş hekimliği dijital bir evrim geçirmeye başlamıştır. Dijital diş hekimliği modern teknolojisi ile geleceğin anahtarı olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Dijital Diş Hekimliği Nedir ?

Dijital Diş hekimliği bilgisayar destekli olarak ağız içinde veya ağız dışında üç boyutlu olarak alınan ölçünün bilgisayara aktarılması, bilgisayar üzerinde tasarlanması ve yine bilgisayar destekli olarak üretilmesidir (CAD/CAM). Bu sayede restorasyonlar insana bağlı hataların daha az yaşandığı, sorunlu bölgelerin detay büyütmeler ile daha rahat görülebileceği ve daha çabuk üretilebilir hale gelmektedir.

Dijital diş hekimliği(CAD/CAM) sistemi nasıl çalışır?

Sistemin özü, üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kameradan elde edilen görüntülerin, amaca uygun bilgisayar programları vasıtası ile işlenerek, bilgisayar yazılımı ile çalışan çok hassas bir mikro freze makinesine gönderilmesi; bu yöntemle, zirkonyum ve porselen bloklardan inley, onley, kuron (kaplama diş), köprüler ve sabit protez alt yapıları üretilmesidir.

Dijital diş hekimliğinin avantajları nelerdir?

Tedavi süresi kısalır Estetik ve biyolojik uyumluluğu yüksek materyallerin kullanım imkanı sağlar Uygun endikasyonlarda ölçü almaya gerek kalmaz Ölçüye bağlı oluşabilecek boyutsal hata ihtimali azalır